Samen is beter
'Onderwijs zit in ons bloed'
Thomas Citters biedt leerlingen rust en structuur in hun eerste jaren middelbaar in GO! MAD.
Wij kunnen veel meer betekenen in iemands leven, dan enkel dingen aanleren.
Thomas Citters

“Met een liefde voor taal, zag ik mijn toekomst in de journalistiek of als leerkracht Nederlands. Maar eigenlijk was de keuze niet moeilijk, want in het 6e middelbaar adviseerden ze mij zelf om het onderwijs in te gaan. Ik sprak graag voor groepen en was hulpvaardig. Bovendien zit er blijkbaar iets in ons bloed. Want intussen staan 15 van mijn familieleden voor de klas. Er werd en wordt dus thuis over weinig anders gesproken 😊.”
Als ’t goed zit, zit het goed
“Ik ben wel de enige die hiervoor van Aalst durfde uitwijken naar een school in Dendermonde 😉. GO! MAD (middenschool atheneum Dendermonde) is de eerste school die destijds reageerde op mijn sollicitatie. Ik ben er begonnen en nooit meer weggegaan. Intussen sta ik hier 10 jaar. Ik zou gerust dichter bij huis kunnen werken, maar daar heb ik geen zin in. Het is hier gezellig. De sfeer tussen de leerkrachten zit goed en de leerlingen voelen dat. Dat heeft een effect op hen.”
Klascoach
“We zijn een middenschool (1e en 2e middelbaar), die ruimte en tijd maakt om onze leerlingen te begeleiden naar de studiekeuze die het beste bij hen past. Met oog voor welzijn. Zo waren er pas nog inloopdagen naar het 3e middelbaar toe om dit zo helder mogelijk te krijgen voor elke leerling. Ik ben bovendien klascoach, dus ik heb wekelijks klascoachgesprekken waarin ik pols naar hoe leerlingen zich voelen, hun interesses, de studiekeuze, thuissituatie, … We doen dit nu 3 jaar op deze manier en hierdoor ken je de leerlingen veel beter. De band met hen wordt hechter en je kan hen veel gerichter ondersteunen.”
Op weg naar de toekomst
“Ik vind dit nog steeds een fantastische job omdat ik besef dat de impact van een leerkracht niet te onderschatten is. Onlangs had ik een gesprek met een oud-leerlinge aan de kassa in de supermarkt. Ze kwam uit een moeilijke thuissituatie en was gestopt met haar opleiding haartooi. Ze vertelde dat ze daar spijt van had. Ik vroeg haar wat haar tegenhield om de draad weer op te pikken en gaf haar oprecht mee dat ze vertrouwen moest hebben in zichzelf. Even later vernam ik dat ze zich opnieuw had ingeschreven. Wij kunnen veel meer betekenen in iemands leven, dan enkel dingen aanleren.
Daarom sta ik zo graag in het 1e middelbaar. Ik ben de enige in onze ‘onderwijsfamilie’ die in het secundair is beland. Maar voor mij was dit de juiste keuze. De leerlingen starten hier nog echt als kindjes, zoekende naar zichzelf, naar hun plaats in een nieuwe groep, op school, in de maatschappij,… Ik vind het zalig om hen als eerste op te vangen, structuur en rust te bieden en hen op weg te helpen naar hun toekomst.“
Rust biedt resultaat
“Dit houd je wel enkel vol, als je de nodige passie bezit, want de balans tussen work en life is zoek. Ik ben alleszins flexibeler dan ik dacht 😊, want dat is heel belangrijk in onderwijs. En mijn stressbestendigheid is ook verder scherp gesteld.
Dat is dan ook mijn grote angst voor het onderwijs: dat de gepassioneerde mensen die overblijven, uitgeperst raken. Continuïteit zou hierbij al erg helpen. Er worden boven onze hoofden continu zaken veranderd. En wij moeten steeds volgen, en opnieuw, en anders,… Dat wil zeggen dat onze focus niet kan gaan, naar datgene waar het naartoe zou moeten gaan: namelijk de leerlingen en kwaliteitsvol onderwijs. Als je een les 3x geeft, wordt ze alleen maar beter. Ook de steeds groter wordende planlast, is een negatieve evolutie. Zorg voor rust. Rust zorgt voor energie om er weer tegenaan te gaan. En de leerlingen ook natuurlijk.“
Leren van de ander
“Daarom was ik zo dankbaar om als beginnende leerkracht in deze school terecht te komen. De collega’s waren enorm behulpzaam. Ze creëerden een veilige omgeving waarin vragen stellen gestimuleerd werd. En dat is volgens mij alleen nog maar verbeterd. Tijdelijke leerkrachten komen hier graag terug.
We overleggen veel, formeel of informeel, in werkgroepen,… Ik vind het zelf geweldig om samen te werken. Je leert er veel uit, want ik ga er steeds van uit dat ik veel minder weet dan de ander. Ik ontdek nog dagelijks zaken.
Ons team is dan ook zeer complementair. Dat is fijn! En er is ruimte voor informele babbels of een ontspannende activiteit.”
Mooie dingen
“Als ik iets mag wensen, is dat dat er positiever wordt gekeken naar onze job vanuit de samenleving en de media. Als we dat kunnen aanpakken, hebben we weer wortels om het onderwijs een nieuw elan te geven. Want dat zou nieuwe, gemotiveerde mensen aantrekken.
Er is zoveel moois aan deze job, dat te weinig wordt belicht. Het gaat vaak enkel over ‘veel vakantie’, gepaard met heel wat verwijten. Uiteraard moeten we durven zeggen wat er niet goed loopt, maar laten we vooral niet vergeten dat we hele mooie dingen realiseren!”
Ik vind het geweldig om samen te werken. Je leert er veel uit, want ik ga er steeds van uit dat ik veel minder weet dan de ander. Ik ontdek nog dagelijks zaken.
Thomas Citters